Przedszkole nr 376 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie

Program „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

Drodzy Rodzice,

Pragnę poinformować, iż nasze przedszkole uczestniczy w programie „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Program organizowany jest przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w m. st. Warszawie we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Warszawie.

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie coraz powszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, np. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański oraz na trawnikach i placach miejskich).

Dlatego też podjęłam decyzję o prowadzeniu działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki w kierunku chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Ufam, że dzięki temu uda nam się zapobiec wielu przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci.

W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” dzieci zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki,  poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w przyjaznej i dostosowanej do wieku dzieci formie: poprzez zabawę, rozwiązywanie quizów czy łamigłówek.

Drodzy Rodzice,

wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu w tę inicjatywę, uda nam się wspólnie osiągnąć cel, jakim jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród naszych dzieci już od najmłodszych lat.

 Dyrektor Przedszkola

Ułatwienia dostępności